Konchowanie i świecowanie uszu

Konchowanie uszu (także świecowanie) – niekonwencjonalna praktyka medyczna polegająca na zapalaniu rurki z materiału nasączonego woskiem, nazywanej świecą, i umieszczaniu jej w przewodzie słuchowym. Zabieg ma oczyszczać uszy z woskowiny i innych zanieczyszczeń, a także być pomocny w leczeniu innych przypadłości, m.in. kataru siennego, bólów głowy, zapalenia zatok przynosowych, nieżytu nosa, przeziębień, grypy czy szumów usznych.

Świece używane w zabiegu

Świeca używana w tego typu zabiegach ma postać rurki z nawoskowanego płótna lnianego lub bawełnianego o średnicy około 0,5 cm i o długości 15-20 cm. Niekiedy jedna z końcówek jest opatrzona w kawałek folii aluminiowej, mającej zapobiegać spalaniu się świecy do końca. Niektóry producenci dodają do wosku pyłek pszczeli i olejki eteryczne oraz inne składniki. Zasadniczo czyni się rozróżnienie między „świecami” mającymi równą szerokość na całej długości a „konchami” poszerzającymi się od jednej strony. Twierdzi się, że te drugie mają silniejsze oddziaływanie na organizm.

Wykonywanie zabiegu

Jeden koniec świeczki zostaje zapalony, drugi wtyka się w ucho pacjenta. Płomień gasi się, gdy świeczka się wypali do długości od 5 do 10 centymetrów od pacjenta.

Pacjent leży na boku w pozycji takiej, by osoba wykonująca zabieg miała dostęp do konkretnego (lewego lub prawego) ucha, świeczkę natomiast ustawia się w pozycji pionowej, lekko przekrzywioną. Ucho oraz włosy osłania się ręcznikiem papierowym, folią aluminiową lub papierowym talerzykiem z wyciętym otworem przez który wkłada się koniec świecy. Inną pozycją jest przyjęcie przez pacjenta pozycji leżącej na plecach, twarzą do góry i wsadzenie świeczki do ucha w taki sposób, że jest przechylona w górę o 45 stopni (w innym wypadku by wystawała całkiem poziomo). W każdym z zabiegów, obok świeczki, nad uchem pacjenta umieszcza się naczynie z wodą, w której po wyjęciu gasi się świecę. Po zabiegu ucho zostaje oczyszczone od osadów wacikiem. Zabiegi wykonuje się na oboje uszu. Zabieg trwa od 15 do 45 minut. Podczas pojedynczego zabiegu, w każdym z uszu musi się wypalić jedna lub dwie świece.

Płomień świecy ma według zwolenników metody zmniejszać ciśnienie na zasadzie efektu kominowego, które wysysa woskowinę i inne, wizualnie ciemne, zanieczyszczenia z uszu, a także regulować ciśnienie w systemie uszno-zatokowym. Ponadto rozgrzewanie przewodu usznego ma pobudzać naczynia limfatyczne wpływając na odporność.

Konchowanie na ciele

Oprócz świecowania uszu, świece mogą być przykładane do innych części ciała, na przykład do pępka („pępkowanie”), oraz do punktów odpowiadających położeniom czakr. Wedle zwolenników metody zabieg połączony z działaniami typu bioenergoterapii lub Reiki, ma oczyszczać pole energetyczne człowieka, usuwać blokady, wzmacniać energię życiową a tym samym usuwać choroby.

Pochodzenie

Wedle producentów, zabieg ma pochodzić z Atlantydy, starożytnego Egiptu czy kultury Majów.